Zbyszek Antoszewski

Kontakt: anplexza@poczta.onet.pl

Muzyka i fotografia  fascynowały go od wczesnej młodości i niemal jednocześnie poznawał  ich tajemnice. Pierwszym instrumentem, na  którym uczył się grać był akordeon. Uczęszczając do technikum fototechnicznego uczył się fotografii i grał w szkolnym zespole na kontrabasie. Sam wywoływał swoje pierwsze czarno – białe zdjęcia w przedpokoju przekształcanym w nocy na ciemnię fotograficzną.

Po ukończeniu szkoły przez krótki okres czasu drukował swoje zdjęcia z Teatru TV w tygodnikach “FILM” i “EKRAN”, oraz zilustrował około 300 fotografiami podręcznik dla pielęgniarek Danuty Wejroch ”Praca instrumentariuszki” wydany przez Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich  w roku 1963.

Zmiany kulturowo – obyczajowe lat 60, w których to młodzi zaczęli narzucać starszemu pokoleniu modę, styl bycia i życia, a nie odwrotnie, dotarły też do Polski. I tu, mimo niechęci decydentów i moralizatorów rock and roll przeobraził się w jeden z największych fenomenów kulturowych drugiej połowy 20 wieku. Wprawdzie niezbędne były kamuflaże i słowa  rock and roll , kojarzone z zachodnią subkulturą, moralną degrengoladą i chuligaństwem, zastępowane były przez: big beat, mocne uderzenie  i muzyka młodzieżowa.

Zbigniew Antoszewski,którego lata wczesnej młodości przypadały na ten właśnie okres włączył się czynnie w tamtejszy nurt życia muzycznego. Z zawodu fotografik, dał się  poznać szerokiej publiczności jako muzyk i kompozytor.

W “Encyklopedii Polskiej Muzyki Rockowej” napisanej przez Jana Kaweckiego, Janusza Sadłowskiego, Marka Ćwikłę i Wojciecha Zająca a wydanej przez “Rock – Service” w Krakowie w 1995 jego nazwisko jest cytowane w 8 miejscach. Na stronie 30 pod hasłem “Antoszewski Zbigniew” napisane jest na początku:  “Gitarzysta basowy, kompozytor”. Związany wcześniej z Big Beat Sextetem i Tajfunami, zaś pod literą T znajdujemy zespół Tajfuny, któremu są poświęcone 3 strony (226 – 228).

Oto niektóre cytaty z tych 3 stron: “Zespół wokalno – instrumentalny. Powstał latem 1963 r. po reorganizacji Big Beat Sextetu. Tworzyli go następujący muzycy:

  1. Bohdan Kendelewicz –  gitara prowadząca,
  2. Krzysztof Bańkowski – gitara akompaniująca,
  3. Zbigniew Antoszewski – gitara basowa,
  4. Mirosław Bednarski – perkusja, w roku 1964 Mirosława Bednarskiego zastąpił Jerzy Tumidajski

W pierwszym okresie wokalistą zespołu był Janusz Godlewski”. “Inspiracje dla Tajfunów stanowiły popularne przeboje gitarowe The Shadows, Ventures i Spotnicks. Podobieństwo do The Shadows pogłębiał repertuar, w którym znalazło się sporo polskich wersji piosenek Cliffa Richarda”.

Kilka przykładów utworów instrumentalnych

Przed burzą
Sezam otwarty
Bluzeczka zamszowa
Ej ta droga
Kiedy jesteśmy sami

oraz klip “Zachodni wiatr”

“W ogłoszonej w marcu 1965r. ankiecie  Jazzu  na najpopularniejszych wykonawców 1964r. w kategorii zespołów instrumentalnych pierwsze miejsce zajęły Tajfuny przed Niebiesko-Czarnymi i Ricercar 64”.

“Tajfuny” jako zespół instrumentalny, towarzyszą piosenkarzom – solistom, zarówno podczas festiwali opolskich, jak i w studiach nagraniowych. W latach 1964 – 1967 z ich akompaniamentu korzystali m.in. Piotr  Szczepanik, Alibabki, Siostry Panas, Meteory, Liliana Urbańska, Maria Dąbrowska, Juliusz Wystup , Helena Majdaniec, Krystyna Konarska, Danuta Rinn, Mieczysław Wojnicki, Bogdan Łazuka i Anna German”.

Piotr Szczepanik i Tajfuny na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu rok 1965


Prawa autorskie TVP “cytat”

“Istotny wpływ na zespół miała współpraca z prowadzącym Ricercar 64 i radiowy zespół Studia Rytm – Andrzejem Korzyńskim.

Skład grup A. Korzyńskiego był płynny, często obok grającego na instrumentach klawiszowych lidera tworzyli ją w całości muzycy  Tajfunów. W 1966 r. stali się wręcz etatową grupą studyjną Młodzieżowego Studia Rytm kierowanego przez A. Korzyńskiego. Wiele z nagrań radiowych różnych wokalistów publikowano na płytach z wymienieniem Tajfunów jako grupy towarzyszącej”.

OPIS FOTOGRAFII: od lewej: Piotr Szczepanik, Andrzej Korzyński, Zbigniew Antoszewski, Krzysztof Bańkowski, Jerzy Tumidajski i Bohdan Kendelewicz.

“W 1966 r. kolejnym wokalistą formacji został Jan Florczyk, z którym grupa na IV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej  w Opolu wykonała Żal  i  Dlaczego niedźwiedź w zimie śpi . Latem współpracę z Tajfunami rozpoczął wokalista Wojciech Gassowski (eks-Chocholy – dziś uznany polski wokalista)”.

“Z tego okresu pochodziły najpopularniejsze i najwyżej notowane nagrania zespołu (Żal, Powiedz jaka chcesz piosenkę, Zielone wzgórza na Soliną), wszystkie w interpretacji W. Gąssowskiego”.

“Tajfuny wziely tez udzial w filmie fabularnym :  „Kochajmy syrenki”  (rez. Jan Rutkowski, prem. 25.04.1967)”.

“Wiosną 1967 grupę opuścił basista Z . Antoszewski, który od tej chwili został typowym muzykiem studyjnym. Rozpoczął wtedy współpracę z big bandem PR. Z połączonymi orkiestrami Polskiego Radia pod dyrekcją Henryka Debicha grał w kilku Festiwalach Polskiej Piosenki w Opolu i w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie.

Fotografie z big-bandem Polskiego Radia

Sekcja rytmiczna big-bandu, od lewej: Zbigniew Antoszewski, Józef Gawrych, Zbigniew Ryfa, Piotr Figiel i Edward Dyląg. Big-band Polskiego Radia pod dyrekcją Bogusława Klimczuka w studiu radiowym. Big-band Polskiego Radia.

OPIS FOTOGRAFII:  od lewej: Andrzej Nowak, Henryk Lisowski, Tadeusz Wójcik, Zbigniew Antoszewski.

W czasie swoich dwudziestu następnych lat pracy nagrał tysiące utworów dla Polskich Nagrań, Polskiego Radia, TV i kilkunastu filmów. Nie zaprzestał też pracy na estradzie. Dołączył do zespołu krakowskiego jazzmana Andrzeja Nowaka. Wspólnie przepracowali z zespołem estradowym „POPIERAJMY SIĘ” (Jacek Fedorowicz, Bogdan Łazuka kilka i Piotr Szczepanik) lat, grając koncerty na terenie całej Polski, Stanów Zjednoczonych i Kanady.


Prawa autorskie TVP “cytat”
Jeśli video jest niedostępne, kliknij poniżej:
video “Popierajmy się”

“Po odejściu z Tajfunów Z. Antoszewski  podjął też w 1967 r. próbę stworzenia własnej instrumentalnej grupy studyjnej. Do współpracy zaprosił znanych muzyków: Tomasza Jaśkiewicza, Piotra Puławskiego oraz Wiktora Stroińskiego. Powstało w ten sposób kilka gitarowych nagrań, nawiązujących swym klimatem do brzmienia Tajfunów. Wiosną 1969 r. Z. Antoszewski z grupą estradową wyjechał ponownie do USA i Kanady, gdzie gościł z programem “Nasze przeboje”.

Na początku  1970 po koncertach w 12 miastach ZSRR z Jerzym Połomskim, założył nowy zespół dla potrzeb Radiowej i Telewizyjnej Giełdy Piosenki. W 1971r. Ponownie gościł w USA i Kanadzie, tym razem  z Jeremą Stępowskim. Przez wiele lat współpracował z Polskim Wydawnictwem Muzycznym wydając cyklicznie zeszyty z opracowaniami (aranżacjami) najpopularniejszych w owym czasie piosenek z repertuaru czołowych polskich zespołów i wokalistów.

OPIS FOTOGRAFII: Od lewej Tadeusz Wójcik, Zbigniew Antoszewski, Leszek Sokołowski, Jarema Stępowski.

Przez następne 2 lata pracował z w krajach skandynawskich z uznaną polską piosenkarką Teresą Tutinas, Henrykiem Lisowskim i Wacławem Małkiem.

OPIS FOTOGRAFII: od lewej: Teresa Tutinas, Henryk Lisowski, Zbigniew Antoszewski, Wacław Małek.

Po powrocie do kraju przez następne lata brał udział w koncertach estradowych z najlepszymi polskimi zespołami i piosenkarzami.

W roku 1978 wystąpił w telewizyjnym recitalu Kaliny Jędrusik w reżyserii Magdy Umer. Grał zespół muzyczny w składzie: Zbigniew Antoszewski, Bogdan Sobkowiak, Bogdan Halicki i Tomasz Rostkowski. Warto tu dodać, że cały program był emitowany na żywo.

Recital Kaliny Jędrusik


Prawa autorskie TVP “cytat”

Do najważniejszych nagrań płytowych  Z. Antoszewskiego z lat 60 należą nagrania z Tajfunami:

1. 1964, Veriton Dzień lub dwa / Niespokojna noc / Powiem nie / Zwrotnik Raka Skład:  J. Godlewski- śpiew, B. Kendelewicz – gitara prowadząca, K. Bańkowski – gitara, Z. Antoszewski – gitara basowa, M. Bednarski – perkusja

2. 1965: Muza Mój ulubiony kwiat / Orzeszki w czekoladzie Skład:  D. Lerska – śpiew, B. Kendelewicz – gitara prowadząca, K. Bańkowski – gitara, Z. Antoszewski – gitara basowa, J. Tumidajski – perkusja

3. 1965: Muza Przed burzą / Sezam otwarty / Zachodni wiatr / Nie jestem pewien czy mnie kochasz Skład: B. Kendelewicz – gitara prowadząca, K. Bańkowski – gitara, Z. Antoszewski – gitara basowa, J. Tumidajski – perkusja

4. 1966: Muza Na kosmodromie / Przez mrok / Niepotrzebny parasol / Na Ornaku Skład:  B. Kendelewicz – gitara prowadząca, K. Bańkowski – gitara, Z. Antoszewski – gitara basowa, J. Tumidajski ? perkusja oraz Meteory: Liliana Urbanska – śpiew, Danuta Orlando – śpiew, Krystyna Szymańska – śpiew, Elżbieta Celejewska – śpiew

5. 1966: Muza Bambiszek i jego koledzy/Kiedy jesteśmy sami / Ej ta droga / Nieoczekiwane rozwiązanie, Skład:  B. Kendelewicz – gitara prowadząca, K. Bańkowski – gitara, Z. Antoszewski – gitara basowa, J. Tumidajski – perkusja

6. 1966: Pronit Żal / Bo róża też kolce ma / Spójrz wszystko jest tak samo / Dziś nie mam nic Skład:  W.  Gąssowski – śpiew, B. Kendelewicz – gitara prowadząca, K. Bańkowski – gitara, Z. Bizon – saksofon tenorowy, Z. Antoszewski – gitara basowa , J. Tumidajski – perkusja: nagrania radiowe

7. 1967: Muza Zielone wzgórza na Soliną / Powiedz jaka chcesz piosenkę / Tysiąc szans / Przejdźmy wreszcie na ty Skład: W. Gąssowski – śpiew, B. Kendelewicz – gitara prowadząca, K. Bańkowski – gitara, Z. Bizon – saksofon tenorowy, Z. Antoszewski – gitara basowa, J. Tumidajski – perkusja oraz W. Wander – śpiew, C. Szlązak – pianino i W. Bernolak – śpiew

1967: Muza Nie pozwól mi/Gdzie odnajdę swoje szczęście/Przecież nie jest źle Skład:  M. Kossowski – trąbka,  śpiew, B. Kendelewicz – gitara prowadząca, K. Bańkowski – gitara, Z. Bizon – saksofon tenorowy i śpiew,  A.  Antoszewski – gitara basowa, J. Tumidajski  – perkusja

1967 : Pronit Ballada o nocnym ekspresie / Duze drzewa Skład:  B. Kendelawicz – gitara prowadząca, K. Bańkowski – gitara, Z. Antoszewski ? gitara basowa, Z. Bizon – saksofon tenorowy i śpiew: J. Tumidajski – perkusja, M. Kossowski – śpiew

1967: Mielodia ZSRR

POLSKAJA ESTRADA Gdzie odnajdę swoje szczęście/Ballada o nocnym ekspresie/Wiatr od Klimczoka

I trzy  płyty z nagraniami  instrumentalnymi zespołu Z. Antoszewskiego :

1967, Pronit Bonanza / Bradiaga / Poluszko, pole / Glos prerii

1967, Muza Prywatka u Bozeny / Waga ciężka / Wiosenny dzień

1967, Pronit Zatańczymy / Moje serce / Mała Jaga

Mody w muzyce rozrywkowej są kapryśne i często się zdarza, że ze szczytów popularności artysta może zostać zepchnięty w całkowite zapomnienie. Epoka lat 60 nie przeminęła jednak bez echa. Dowodem są płyty  wydane w latach 90.

Oto kilka z nich z udziałem Z. Antoszewskiego:

1. 1991, Muza  GWIAZDY MOCNEGO UDERZENIA: TAJFUNY Niespokojna noc / Zwrotnik raka / Białe wzgórza/Czas rozmowy / Przed burza / Nie jestem pewien czy mnie kochasz / Ej, ta droga / Na Ornaku / Stalowa woda / Sezam otwarty / Zachodni wiatr /Bluzeczka zamszowa / Glos prerii / Nieoczekiwane rozwiązanie /Bambiszek i jego koledzy / Kiedy jesteśmy sami Skład:  B. Kendelewicz – gitara prowadząca, K. Bańkowski – gitara, Z. Antoszewski – gitara basowa, M. Bednarski – perkusja, J. Tumidajski -perkusja.

1991, Muza ZLOTE LATA POLSKIEGO BEATU 1965  VOL 1 i 2 Stalowa woda / Glos prerii / Bluzeczka zamszowa / Nieoczekiwane rozwiązanie, instrumentalne z nagrań radiowych

1991, Muza ZLOTE LATA POLSKIEGO BEATU, 1967 Vol 1 i 2 Żal /Nie pozwól mi / Wiatr od Klimczoka /Taka mgła / Królewna kruków z nagrań radiowych

1991, Alcom, CD CZERWONO-CZARNI I ICH KONKURENCI Jest jak jest (śpiew Siostry Panas)

1991, Alcom, CD BIZONY, TAJFUNY, DZAMBLE, NURT Sezam otwarty / Jak jest mnie tak jest tobie/Niepotrzebny parasol / Bo róża kolce ma / Gdzie odnajdę swoje szczęście, nagrania radiowe

1992, Intersonus, CD ZLOTE PRZEBOJE, VOL 3 Zachodni wiatr /Ballada o nocnym ekspresie.

1994, Muza, CD GITARMANIA Sezam otwarty / Nie jestem pewien czy mnie kochasz / Bambiszek i jego koledzy / Przed burza / Ej, ta droga / Zachodni wiatr / Nieoczekiwane rozwiązanie / Kiedy jesteśmy sami / Niespokojna noc/Białe wzgórza / Czas rozmowy.

 

Fotografia była przez cały czas, ważną częścią twórczości Zbyszka, ważną choć dyskretna i nie znaną szerszemu gronu.

Aktualnie, będąc już na emeryturze, częściej niż wcześniej zajmuje się fotografią.

Niektórymi swoimi fotografiami ilustruje też nagrania muzyczne:

Ave Maria    Giulio Caccini
https://www.youtube.com/watch?v=3CBSTAoP-2Y

The Great Wall
https://www.youtube.com/watch?v=sbED_YQqgTE

Girl’s Wish, F.CHOPIN song, Ewa Iżykowska soprano
https://www.youtube.com/watch?v=BfYWDX5RCrY

Nocturne  Chopin, Jerzy Maciejewski piano
https://www.youtube.com/watch?v=1JWfwCjC2FQ

Scherzo Op.31 F.CHOPIN live in Żelazowa Wola, Jerzy Maciejewski piano
https://www.youtube.com/watch?v=jX4_8kfWFvs

Ballad  F.Chopin, Jerzy Maciejewski piano
https://www.youtube.com/watch?v=fRkmb28rtx4

Polonez As Major Op. 53 F.CHOPIN, Jerzy Maciejewski piano
https://www.youtube.com/watch?v=LuRlB73_EEs

Preludes F.CHOPIN, Jerzy Maciejewski piano
https://www.youtube.com/watch?v=J_3NRaZecEY

Mazurkas F.CHOPIN,  Jerzy Maciejewski piano
https://www.youtube.com/watch?v=TbCsSxP6Ook

 

Kontakt: anplexza@poczta.onet.pl